چیلر

چیلر (Chiller)

چیلر: اگر قصد خرید چیلر یا سیستم های تهویه مطبوع و چیلر خانگی را دارید. علاوه بر لزوم داشتن اطلاعات در مورد کاربری چیلرها به یک مشاور فنی در این امر نیاز دارید. شما با استفاده از مشاوره رایگان متخصصین سیتاک می توانید انتخاب فنی تری داشته باشید. این نکته که کدام دستگاه برای مورد مصرف شما مناسب تر است دارای اهمیت می باشد. و شما می توانید خرید مطمئنی را تجربه کنید. کافی است با سیتاک در ارتباط باشید. سیتاک اطلاعات کامل و کافی در جهت خرید چیلر، چیلر خانگی، مینی چیلر و … را در اختیارتان می گذارد.

 • چیلر خانگی
 • طرز کار چیلر
 • چیلر تراکمی
 • ساختمان چیلر جذبی
 • ساختمان چیلر تراکمی

شرکت سیتاک مشاوره و فروش سیستم های تهویه مطبوع مانند: چیلر، چیلر خانگی، مینی چیلر،  فن کوئل، داکت اسپیلت و …

چیلر چیست؟

چیلر دستگاهی است که با استفاده از آب قابلیت خنک کنندگی در مصارف صنعتی و خنک کاری هوا را دارد. آب معمولاً بر اساس سیکل چرخشی و در درون یک مبدل حرارتی جریان دارد. در واقع دستگاهی است که آب سرد با دمای پایین را برای مصارف صنعتی یا تهویه مطبوع فراهم می کند. معمولاً بر اساس نوع کاربرد به چیلر تراکمی و چیلر جذبی تقسیم بندی می شود.

 • چیلر جذبی
 • خرید چیلر جذبی
 • قیمت چیلر تراکمی
 • فروش چیلر
چیلر وسیله ای برای خنک کنندگی آب، چیلر خانگی، خرید چیلر
چیلر تراکمی

در دستگاه های بزرگ تهویه مطبوع معمولاً سرمای تولید شده به صورت مستقیم استفاده نمیشود. زیرا بسیار پر هزینه می باشد. بلکه بجای خنک کردن مستقیم اتاق، در یک مخزن آب را خنک کرده. و برای تهویه هوای اتاق به یک مبدل حرارتی مانند فن کوئل یا هواساز منتقل می کنند.

انواع چیلر:

چیلر ها به ۲ دسته تراکمی و جذبی تقسیم بندی می شوند. چیلر های تراکمی بر اساس انرژی الکتریکی کار می کنند. و چیلرهای جذبی بر اساس انرژی حرارتی باعث ایجاد برودت و سرما می شوند. این تقسیم بندی به گونه ی دیگری نیز انجام می شود که بر اساس شکل خنک شدن ماده مبرد است. چیلر های آب خنک، چیلرهای هوا خنک و چیلرهای تبخیری در این دسته بندی قرار می گیرند. خرید دستگاه های تهویه مطبوع و … امری مهم تلقی می گردد که باید به آن در نوع چیلر توجه نمود.

اجزای اصلی چیلر تراکمی:

 1. کمپرسور: کمپرسور نسبت به ظرفیت و طراحی دستگاه می تواند از نوع رفت و برگشتی، مارپیچی، گریز از مرکز و در برخی موارد حلزونی باشند.
 2. کندانسور: کندانسور بسته به مدل، طراحی و ظرفیت دستگاه می تواند از نوع آبی یا هوایی باشد. کندانسور آبی معمولاً از نوع پوسته و لوله و یا صفحه ای می باشد و جهت تبادل حرارتی آب با مبرد و تامین آب سرد، نیاز به یک برج خنک کننده می باشد. که به تاسیسات آن اضافه می گردد. کندانسورهای هوایی در دو نوع طراحی می گردند. در نوع اول، کندانسور از چیلر جدا بوده و در فضایی که با هوای آزاد در ارتباط داشته باشد نصب می گردد. و در نوع دوم، کندانسور بر روی بدنه دستگاه نصب می گردد. که در این صورت دستگاه باید در فضای آزاد نصب گردد.
 3. شیر انبساط: شیر انبساط بسته به طراحی آن می تواند از نوع ترموستاتیک ، فشاری و یا الکترونیک باشد.
 4. اواپراتور: اواپراتور می تواند از نوع پوسته و لوله، پوسته و کویل و یا صفحه ای باشد و جهت جلوگیری از اتلافات حرارتی بدنه آن عایق می گردد. در خرید تهویه مطبوع و هواساز و … به نکات بالا توجه کنید.
چیلر ها مناسب برای خنک کنندگی در فضای صنعتی، چیلر خانگی ، خرید چیلر
بدنه چیلر تراکمی

چیلر تراکمی:

در این دستگاه گاز ابتدا توسط کمپرسور، متراکم می‌گردد. این گاز سپس به کندانسور وارد شده توسط آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل می‌گردد. این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد خنک‌کننده (اواپراتور) می‌شود. که در فشار کمتری قرار دارد. این کاهش فشار باعث تبخیر مایع می گردد و در نتیجه مایع سردکننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک‌کننده. باعث ایجاد برودت در موادی که با قسمت خنک‌کننده در ارتباط اند می‌گردد. سپس گاز ناشی از تبخیر، به کمپرسور منتقل می‌شود. با عبور بخار با سرعت در یک مسیر هوای کندانسور مکیده می‌شود. خلاء در کندانسور به علت تبدیل بخار به آب و اختلاف حجم بین بخار و آب ایجاد می‌گردد.

سیتاک مشاور شما در امر خرید چیلر، چیلر خانگی، اسپیلت و … در تمام مصارف می باشد.

 ملحقات چیلر تراکمی:

در سرمایش با دستگاه چیلر، دستگاه هایی در سیستم مورد نیاز می باشند. تا بتوانند سیستم را تکمیل کنند که شامل اجزای زیر می باشند:

 • پمپ: جهت گردش آب در دو مسیر اواپراتور تا فن کوئل یا هواساز و همچنین کندانسور تا برج خنک کن.
 • برج خنک کن: در دستگاه های دارای کندانسور آبی جهت خنک کردن آب کندانسور بکار می رود.
 • فن کویل یا هواساز: در این سیستم جهت تهیه هوای خنک از آب سرد به یکی از این دو وسیله نیاز می باشد.
 • لوله کشی، وصاله ها و شیرآلات: مبرد مورد استفاده در این دستگاه معولا فریون R134A و R-22,R407C می باشد.

 

چیلر تراکمی با کاربری صنعتی، خرید چیلر ، چیلر خانگی
چیلر با مصارف صنعتی

اصول کار چیلر تراکمی:

اصول کار دستگاه بدین شکل می‌باشد که سیال مبرد وارد لوله‌ها یا به اصطلاح تبخیر کننده می شود. که در داخل اتاق یا محلی که می‌خواهیم سرد کنیم، گرما از هوای اتاق به سیال مبرد داده می‌شود. و سیال در نتیجه گرفتن گرما تبخیر می‌شود و در عوض درجه حرارت اتاق پایین می‌آید.

 • دمای آب رفت برج خنک کن بایستی ۲۸ درجه سانتیگراد باشد.
 • دمای آب برگشت برج خنک کن بایستی ۵ درجه سانتیگراد با رفت اختلاف داشته باشد.
 • فشار گاز فریون در مکش چیلر تراکمی بایستی ۴۵ تا ۷۵ پی اس آی ورانش ۲۰۰ تا ۲۶۰ پی اس آی باشد با کندانسور آبی.
 • هنگامی که می‌خواهیم گاز تزریق کنیم بایستی شیر سرویس آن را ببندیم.
 • در حالت کارکرد دستگاه تمامی شیرهای آن بایستی باز باشد. مکش – رانش – مایع.
 • برای روشن کردن، ابتدا فن برج سپس پمپ فن کوئل و بعد از آن پمپ برج را روشن می‌کنیم.

 

چیلر ، خرید چیلر ، چیلر خانگی
چیلر

در ادامه:

 • برای وکیوم کردن بایستی دستگاه خاموش باشد.
 • برای روغن زدن هم بایستی دستگاه خاموش باشد.
 • فشار روغن حداقل PSi 20 بیشتر از درجه فشار مکش باشد.
 • سطح شیشه نشان دهنده مایع مبرد باید صاف و بدون حالت کف زدگی باشد.
 • روغن داخل کمپرسور حدود ۱/۲ سطح شیشه روغن نما باشد و اگر از ۱/۴ سطح شیشه کمتر باشد روغن لازم را تأمین کنید.
 • مقدار اسید برای هر ظرفیت چیلر معادل ۱/۵ کیلوگرم پیشنهاد می‌شود.
 • از گیج قرمز برای فشار زیاد و تست ازت استفاده می‌شود.
 • از گیج آبی (یا سبز) برای فشار کم و وکیوم کردن دستگاه چیلر استفاده می‌شود.
 • در کنار دریا فشار وکیوم بایستس ۱٫۲۹ اینچ جیوه باشد و در تهران ۲۷ اینچ جیوه.

چیلر در اندازه های مختلف، چیر خانگی ، خرید چیلر

چیلر

چیلر خانگی

چیلر خانگی از انواع چیلر محسوب می گردد که معمولا بین ۲ تا ۷ تن می باشد. همانطور که از اسمش مشخص است در مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. خرید چیلر خانگی نیازمند بررسی نیازمندی های شما است پس پیش از خرید حتما با مشاوران ما تماس بگیرید. این دستگاه امروزه بسیار بیشتر از پیش مورد توجه سازندگان و افراد قرار گرفته است در نتیجه همواره به دنبال خرید چیلر خانگی با کیفیت و با دوام می باشند. این دستگاه در برندهای متنوعی عرضه شده است که از برندهای معتبر آن می توان به برند ال جی اشاره نمود.

خرید چیلر

خرید چیلر همانطور که در بالا اشاره شد نیازمند بررسی نکاتی می باشد که باید به آن توجه نمود. شما در خرید چه توقعاتی از چیلر دارید؟ آیا خرید چیلر را به صورت اقتصادی انجام می دهید یا کیفیت مد نظر شما می باشد؟ خرید برای چه مکان و فضایی می باشد؟ خرید چیلر نیازمند تهیه یک چک لیست شخصی پیش از خرید می باشد تا شما با پرکردن ویژگی ها و خواسته هایی که در محیط مورد نظر خود دارید بتوانید در خرید خود دچار اشتباه نشوید. مشاوران سیتاک همواره در کنار شما هستند تا در خرید چیلر، مینی چیلر، اسپیلت و … شما را همراهی و راهنمایی کنند. سیتاک در زمینه بازسازی ساختمان، طراحی نما و طراحی ویلا تخصص داشته و می تواند در پروژه های شما، در کنار شما قرار گیرد.

برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید دستگاه های تهویه مطبوع اعم از، چیلر، چیلر خانگی، مینی چیلر، فن کوئل، داکت اسپیلت، سردخانه های صنعتی، VRV و … با تلفن زیر تماس حاصل فرمایید. همکاران ما بر اساس درخواست و کاربری مورد نیاز شما مناسب ترین سیستم تهویه مطبوع را پیشنهاد می دهند.

۰۹۱۹۸۲۰۶۲۹۸

مهندس فرهمند