کدام نوع چیلر را انتخاب کنیم؟

کدام نوع چیلر را انتخاب کنیم؟

قبل از انتخاب چیلر برای ساختمان های مسکونی و همچنین مصارف صنعتی می بایست میزان هوادهی مورد نیاز بر متر مربع کاملاً محاسبه شود. زمانی که محاسبات برودتی ویژه پروژه انجام شد تنها وظیفه شما این است که شرکت مناسب تولید کننده چیلر را انتخاب نمایید. شرکت سیتاک مشاور شما در زمینه خرید از برترین برندهای دنیا در امر چیلر است. چیلرها به دو دسته چیلرهای تراکمی و جذبی تقسیم می شوند. چیلرهای تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی و چیلرهای جذبی با استفاده از انرژی حرارتی باعث ایجاد برودت و سرما می شوند.

کدام نوع چیلر را انتخاب کنیم؟
چیلر

اساس کار در چیلر های تراکمی:

در چیلر های تراکمی ابتدا گاز توسط کمپرسور، متراکم می گردد. سپس این گاز به کندانسور وارد شده توسط آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل می گردد این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد خنک کننده (اواپراتور) که در فشار کمتری قرار دارد می شود که این کاهش فشار باعث تبخیر مایع گردیده و در نتیجه مایع سرد کننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک کننده، باعث ایجاد برودت در موادی که با قسمت خنک کننده در ارتباط هستند، می گردد.سپس گاز ناشی از تبخیر، به کمپرسور منتقل می شود و دوباره این چرخه تکرار می شود.

کدام نوع چیلر را انتخاب کنیم؟
چیلر

تفاوت چیلر جذبی و چیلر تراکمی چیست؟

۱ – چيلر هاي تراکمي براي گردش مبرد از کمپرسور استفاده مي کنند در حالي که چيلر هاي جذبي فاقد کمپرسور بوده و به جاي آن از انرژي گرمايي منابع مختلف استفاده کرده و غلظت محلول جاذب را تغيير مي دهند، همچنان که غلظت تغيير مي کند، فشار نيز در اجزاي مختلف چيلر تغيير مي کند. اين اختلاف فشار باعث گردش مبرد در سيستم مي گردد. افت فشار معمولاً از خطاهای رایجی است که پس از راه اندازی مشاهده می شود.

۲ – ژنراتور و جذب کننده در چيلر هاي جذبي جانشين کمپرسور در چيلر هاي تراکمي شده است.

۳ – در چيلر هاي جذبي از يک جاذب استفاده مي شود که عموماً آب يا نمک ليتيوم برومايد است.

۴ – مبرد در چيلرهاي تراکمي يکي از انواع کلروفلئوروکربن ها يا هالوکلروفلئوروکربن ها است در حالي که در چيلر هاي جذبي مبرد معمولاً آب يا آمونياک است.

۵ – چيلر هاي تراکمي انرژي مورد نياز خود را از انرژي الکتريکي تأمين مي کنند این در حالي است که انرژي ورودي به چيلرهاي جذبي از آب گرم يا بخار وارد شده به ژنراتور تأمين مي شود. در بعضي اوقات از گرماي ساير فرايندها نيز استفاده مي شود. مانند بخار کم فشار يا آب داغ صنايع، گرماي باز گرفته شده از دود خروجي توربين هاي گازي و يا بخار کم فشار از خروجي توربين هاي بخار. گرما ممکن است از کوره هواي گرم يا ديگ آمده باشد.

کدام نوع چیلر را انتخاب کنیم؟
چیلر

مزایای چیلر جذبی نسبت به تراکمی:

۱ – صرفه جويي در مصرف برق:

همانطور که گفته شد چيلر هاي جذبي از گاز طبيعي ، گازوئيل يا گرماي تلف شده به عنوان منبع اصلي انرژي استفاده مي کنند و مصرف برق آنها بسيار ناچيز است.

۲ – صرفه جويي در هزينه برق:

هزينه نصب سيستم شبکه الکتريکي در پروژه ها بر اساس حداکثر توان برداشت قابل تعيين است. يک چيلر جذبي به دليل اينکه برق کمتري مصرف مي کند ، هزينه خدمات را نيز کاهش مي دهد. در اکثر ساختمان ها نصب چيلرهاي جذبي موجب آزاد شدن توان الکتريکي براي مصارف ديگر مي شود و شما می توانید از برق در مصارف دیگری استفاده کنید.

کدام نوع چیلر را انتخاب کنیم؟
چیلر

۳ – صرفه جويي در هزينه اوليه مورد نياز براي ديگ ها:

برخي از چيلرهاي جذبي را مي توان در زمستان ها به عنوان هيتر مورد استفاده قرار داد و آب گرم لازم براي سيستم هاي گرمايشي را با دماهاي تا حد ۲۰۳ تأمين نمود. در صورت استفاده از اين چيلرها نه تنها هزينه خريد ديگ کاهش مي يابد بلکه صرفه جويي قابل ملاحظه اي در فضا نيز بدست خواهد آمد.

۴ – صرفه جويي در هزينه تجهيزات برق اضطراري:

در ساختمان هايي مانند مراکز درماني و يا سالن هاي کامپيوتر که وجود سيستمهاي برق اضطراري براي پشتيباني تجهيزات خنک کننده ضروري است، استفاده از چيلر هاي جذبي موجب صرفه جويي قابل توجهي در هزينه اين تجهيزات خواهد شد.

کدام نوع چیلر را انتخاب کنیم؟
چیلر

۵ – بهبود راندمان ديگ ها در تابستان:

مجموعه هايي مانند بيمارستان ها که در تمام طول سال براي سيستمهاي استريل کننده ، اتوکلاوها و ساير تجهيزات به بخار احتياج دارند مجهز به ديگ هاي بخار بزرگي هستند که عمدتاً در طول تابستان با بار کمي کار مي کنند. نصب چيلر هاي جذبي بخار در چنين مواردي موجب افزايش بار و مصرف بخار در تابستان ها شده و در نتيجه کارکرد ديگ ها و راندمان آنها بهبود قابل توجهي خواهد يافت.

کدام نوع چیلر را انتخاب کنیم؟
چیلر

۶ – بازگشت سرمايه اوليه:

چيلر هاي جذبي به دليل نياز کمتر به برق در مقايسه با چيلرهاي تراکمي ، هزينه هاي کارکرد را کاهش مي دهند. اگر اختلاف قيمت يک چيلر جذبي و يک چيلر تراکمي هم ظرفيت را به عنوان ميزان سرمايه گذاري و صرفه جويي سالانه از محل کاهش يافتن هزينه هاي انرژي را به عنوان بازگشت سرمايه در نظر بگيريم ، مي توان با قاطعيت گفت که بازگشت سرمايه صرف شده براي نصب چيلرهاي جذبي با شرايط بسيار خوبي صورت خواهد گرفت.

کدام نوع چیلر را انتخاب کنیم؟
چیلر

۷ – کم شدن صدا و آلودگی صوتی:

ارتعاش و صداي ناشي از کارکرد چيلرهاي جذبي به مراتب کمتر از چيلرهاي تراکمي است. منبع اصلي توليد کننده صدا و ارتعاش در چيلرهاي تراکمي، کمپرسور است. چيلر هاي جذبي فاقد کمپرسور بوده و تنها منبع مولد صدا وارتعاش در آنها پمپ هاي کوچکي هستند که براي به گردش درآوردن مبرد و محلول ليتيم برمايد کاربرد دارند. ميزان صدا و ارتعاش اين پمپ هاي کوچک قابل صرف نظرکردن است.

کدام نوع چیلر را انتخاب کنیم؟
چیلر

۸ – سازگار با محیط زیست:

چيلرهاي جذبي بر خلاف چيلرهاي تراکمي از هيچ گونه ماده Cfc يا Hcfc که موجب تخريب لايه ازن مي شوند ، استفاده نمي کنند. لذا براي محيط زيست خطري ايجاد نمي نمايند. چيلر هاي جذبي غالباً از آب به عنوان مبرد استفاده مي کنند. يک چيلر جديد در هر شرايطي، يک سرمايه گذاري بيست و چند ساله است. تغييرات دائمي قوانين و مقررات استفاده از مبردها موجب مي شود تا استفاده از مبردي طبيعي مانند آب در چيلرهاي جذبي گزينه اي بسيار قابل توجه به شمار آيد.

کدام نوع چیلر را انتخاب کنیم؟
چیلر

  9 – کاستن از ميزان توليد گازهاي گلخانه اي و آلاينده ها:

ميزان توليد گازهاي گلخانه اي (مانند دي اکسيد کربن) که تأثير قابل توجهي در گرم شدن کره زمين دارند و آلاينده ها (مانند اکسيدهاي گوگرد ، اکسيدهاي نيتروژن و ذرات معلق) توسط چيلرهاي جذبي در مقايسه با چيلرهاي تراکمي بسيار کمتر است.

در چیلرهای جذبی برخلاف چیلرهای تراکمی از جذب کننده (Absorber) و مولد حرارتی بجای کمپرسور استفاده می گردد. عمومی ترین خنک کننده در چیلر های جذبی سیستم لیتیوم برماید است. در این سیستم، در قسمت جذب کننده بخار آب توسط لیتیوم برماید غلیظ، جذب و در قسمت مولد حرارتی، آب بر اثر حرارت تبدیل به بخار می شود. بخار آب در کندانسور که دارای فشار ۱/۰ اتمسفر است به حالت مایع در می آید و سپس در خنک کننده که تحت فشار ۰۱/۰ اتمسفر دوباره به بخار تبدیل می گردد و آب برای اینکه تبخیر گردد گرمای نهان خود را از محیط خنک کننده می گیرد و باعث ایجاد برودت می گردد. سپس بخار آب ایجاد شده در خنک کننده به جذب کننده منتقل می گردد و دوباره این چرخه تکرار می شود.

کدام نوع چیلر را انتخاب کنیم؟
چیلر

 

منبع: مركز دانش صنعت تاسيسات ايران

شرکت سیتاک مشاور شما در امر خرید و محاسبات فنی چیلر و سیستم های تهویه مطبوع است.

دیگر خدمات سیتاک

اخذ جواز ساخت

طراحی نما

طراحی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی

بازسازی ساختمان

خانه هوشمند

دکوراسیون مغازه

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

برای اطلاع از آخرین اخبار و متدهای روز دنیا به جمع طراحان سیتاک بپیوندید!

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰۰۰

مقاله های مرتبط :